XR blokkeert schooldeuren, ook scholen in West getroffen

Dichte deuren bij het 4e Gymnasium (Foto Dirk van Harten)
Hoogstins2024

Klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) zeggen in de nacht de deuren van 35 middelbare scholen binnen de Ring te hebben dichtgeplakt met lijm. Toegangshekken zijn met kettingen gesloten. In West stonden leerlingen van het 4e Gymnasium en het Cartesius Lyceum donderdagochtend korte tijd voor dichte deuren.

XR richt zich op scholen omdat ‘de urgentie van de klimaat- en ecologische crisis’ in de kerndoelen voor het onderwijs niet naar voren komt. Dat staat in een verklaring die de actiegroep bij de scholen achterliet. “Een hele generatie kinderen krijgt mogelijk op school niet te horen hoe groot de urgentie is.”

Volgens XR lopen ‘honderden miljoenen kinderen school mis door extreem weer veroorzaakt door de klimaatcrisis.’ In Europa zou het om een miljoen kinderen gaan. De actiegroep roept iedereen op ‘in opstand te komen’. De dichtgeplakte deuren zijn slechts het begin, waarschuwt XR.

Bij het 4e Gymnasium heeft niet iedereen begrip voor de actie. “Wat is dat nu voor statement?” vraagt een meisje zich af. In het voorjaarszonnetje bespreekt ze voor de deur naar de fietsenstalling de gebeurtenissen. “Hier bereik je helemaal niks mee”, vult een medeleerling aan. Volgens hen besteedt de school in Houthaven bovendien aandacht aan klimaatverandering.

Tot lesuitval heeft de actie niet geleid. Bij het Cartesius Lyceum in de Staatsliedenbuurt gingen de deuren al snel weer open, vertelt een medewerker. Leerlingen van het 4e Gymnasium konden via de fietsenstalling de school in. Beide scholen zeggen aangifte te zullen doen.

Het Cornelius Haga Lyceum en het Marcanti College laten weten niet getroffen te zijn door de actie. Het Huygens College was telefonisch niet bereikbaar.