De sloop van de Dichtersbuurt in Nieuw-West is begonnen. De komende jaren maken alle 426 rijtjeshuizen plaats voor 850 nieuwe woningen. Jessica de Jong, buurtdichter van het tegenover gelegen Noorderhof, vond inspiratie in de verdwijnende wijk en het werk van de dichters naar wie de straten zijn vernoemd.
Donderdagavond presenteerde De Jong twee bundels met gedichten in – het kan bijna niet anders – buurthuiskamer De Dichter. De ontmoetingsplek op de Burgemeester Röellstraat, aan de rand van de Dichtersbuurt, staat ook op de nominatie om te worden gedsloopt.
Van de ene bundel is De Jong de samensteller. Dichtersbuurt. Gedichten voor buurtgenoten uit een tuinstad bevat werk van Henriette Roland Holst, Jan Jacob Slauerhoff, Albert Verwey en de andere negen dichters die in de Dichtersbuurt zijn vertegenwoordigd. Om niet te zeggen ‘vereeuwigd, want de stadsvernieuwing breekt de huizen af, maar de straten blijven.
Verstild
In veel van de gedichten staan licht, lucht en de natuur centraal. Dingen waaraan de architecten van de Westelijke Tuinsteden ruimte wilden geven in hun ontwerpen. De woorden van de dichters lijken daarom wonderwel te passen bij de buurt. De Jong wisselt de gedichten af met foto’s die ze afgelopen zomer maakte in de straatjes. Het zijn verstilde opnamen waarin de natuur de straten en de dan deels verlaten huizen lijkt te hebben overgenomen.
Menselijke schaal
Met thema’s als eenzaamheid, verlangen en vervreemding sluiten de gedichten echter ook aan bij het leven in de moderne stad, ontdekte De Jong. Ook bij dat in Noorderhof, De Jongs eigen wijk die eind vorige eeuw verrees tegenover de Dichtersbuurt. “Het is alsof zij hier zelf hadden kunnen wonen, tussen bomen en bloemen, in een wereld op menselijke schaal”, schrijft De Jong over de dichters van de overkant.
Ze liet zich door hen inspireren voor haar eigen gedichten in de tweede bundel, Noorderhof. Beide boekjes lezen als een ode aan de buurt, niet aan een verdwijnende, maar aan een levende. En als een ode aan de Sloterplas, die zeker in Noorderhof nooit ver weg is.
Beide bundels zijn te bestellen bij uitgeverij Libero Books en Amazon.






















