Kunstschilder Pieter Athmer was gevraagd een keer zijn werk te exposeren in Buurtmuseum Bellamy, in de Bellamystraat. Tijdens een kennismakingsetentje in de buurtkamer viel hij voor de bewoners van de buurt. De expositie ‘Buurtgenoten’ is het gevolg. Tot september is ze te zien in het museum.
“Het gesprek ging alle kanten op, was nooit saai en ik zat maar te kijken naar die sympathieke gezichten”, herinnert Athmer zich het etentje half juni in de buurtkamer. Toen hij werd gevraagd wat hij eigenlijk zou willen exposeren, had hij zijn antwoord klaar: “Jullie!”
Alleen de buurtbewoners zouden ‘relevant zijn op deze plek’. En hij wilde niets liever dan hen portretteren. Omdat de data van de tentoonstelling vast lagen, moest hij snel werken. De dag na het etentje nodigde hij zijn tafelgenoten uit om te komen poseren in zijn werkplaats. Dit resulteerde in vijf portretten, die hij op één na in één sessie schilderde.
“Iedereen doet er toe, dat wordt vaak vergeten”, zegt Athmer. “Zonder elkaar zijn we niets. Bovendien vind ik ieder mens een wonder van schoonheid. Ik vind deze buurtbewoners zoveel interessanter dan zogenaamde beroemdheden; dit zijn échte mensen, van wie ik graag échte portretten maak.”
Athmer heeft als schilder een voorkeur voor mensen die vaak niet gezien worden. Zo maakte hij een serie portretten van medewerkers van Stadswerken, een ‘eregalerij’ van mensen die ‘stil en op de achtergrond de stad draaiende houden’. Ook portretteerde hij gedetineerden in de Bijlmerbajes. Hij schildert uitsluitend op basis van waarneming en persoonlijke ontmoetingen. Voor de serie over de gedetineerden bracht hij bijna driehonderd uur achter de tralies door.
De tentoonstelling ‘Buurtgenoten’ is tot en met 5 september te zien in het Bellamy Buurtmuseum (Bellamystraat 376-378). Behalve de portretten van de buurtbewoners hangt er ook ander werk van Athmer. De toegang is gratis.




















